Centrum regenerace prodává Herbalife

Prodej produktů Herbalife

Vzpomínáte na devadesátá léta, kdy po ulicích chodily studentky a usedlé ženy z domácnosti a na háčkovaném svetru měly připnutou placku s heslem: "Chceš zhubnout? Zeptej se mě jak!"? Tak ty prodávaly a propagovaly Herbalife.

A co je to Herbalife a jak funguje jeho prodej?

Herbalife je název firmy produkující pod stejným názvem sadu potravinových doplňků (určených k úpravě váhy a takzvané "detoxikaci"); a pod názvem NouriFusion sadu kosmetiky. Tyto produkty se prodávají nikoli ve veřejné obchodní síti (lékárny, obchody s potravinami, fitness centra, drogerie), ale téměř výhradně přes síť tzv. nezávislých distributorů - dealerů smluvně zapojených do systému prodeje založeném na takzvaném systému Multi Level Marketingu (MLM). Tento neveřejný způsob nabízení produktu okolo něj buduje legendu nezasloužené exkluzivity a nereálných očekávání.

MLM se od dob žen z domácnosti s připnutou propagační plackou dostal do postpubertálního věku a funguje již na trochu jiných základech... využívá internet, elektronickou inzerci, elektronický trh s nabídkami práce. Stabilní buňky prodejců získaly za tu dobu řadu zkušeností a do značné míry své chování a činnost zprofesionalzovaly a zefektnily.

Obchodní etika prodejců Herbalife může být pro někoho nepřijatelná. Kromě toho, že jejich obchodní model je neefektivní vzhledem k nabízené přidané hodnotě (proto ty vysoké ceny za prodávané produkty), celá organizace funguje na podobných principech jako sekta. Další typickou vlastností je "konspirativnost" a zatajování podstatných informací (při náboru mezi jejich prodejce se nedozvíte, že místo konzultační činosti budete prodávat Herbalife). Stávající členové buněk prodejců mají naučeny přesné postupy, kdy kterou informaci mohou sdělit - ať už svým zákazníkům, nebo zájemcům o práci. Je v tom hodně silný prvek manipulace a dobře dávkovaného překvapení. Při náboru se dozvíte samá superlativa a výhody tohoto způsobu "podnikání", je vám předstírán sen o možnosti dosažení zajímavých finančních zisků. Bohužel, nedozvíte se o nevýhodách a zejména to, že ony v inzerátech slibované výdělky jsou pro naprostou většinu nových distributorů pouze teoretické a nikdy jich nedosáhnou... Naopak, že jejich podnikání skončí v drtivé většině případů ztrátou.

Hezký (a dle mého názoru objektivní) pohled na systém fungování prodeje Herbalife je v tomto článku od Ivana Vodochodského. V článku jsou informace, které člověk při prvních kontaktech s prodejci Herbalife běžně nezíská. Konrétně jsou zde uváděny velikosti provizí na jednotlivých pozicích a princip fungování jednotlivých pozic - zajímavé počtení, jakou marži si prodejci přidávají za to, že balení Herbalife přenesou od jednoho článku organizace k druhému... (viz kapitoly 23 - 28). Zajímavé počteční jsou i kapitoly o sociálním životě a pracovní motivaci prodejců...

O Herbalife budou všichni tito prodejci samozřejmě tvrdit, že produkt je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích, je prokazatelně účinný a nemá vedlejší efekty, že je dražší, ale za svoji cenu stojí... atd. Ve skutečnosti ani přesně neznají skutečné složení produktů, které prodávají (přesné složení není samozřejmě zveřejňováno, přiznávají se jen některé ingredience), nemluvě o znalosti a chápání jejich fyziologických účinků. Vliv produktů Herbalife na snižování váhy nebyl dosud důvěryhodně prokázán.

A zde je nutné si uvědomit, že žádný kontrolní orgán u nás neověřuje účinnost přípravků na hubnutí, prodávaných ne jako léky, ale pouze jako potravinové doplňky.

Jinými slovy - pokud potravinový doplněk nezpůsobí nějaký průšvih (hromadné otravy atd.), nikdo jej nebude zakazovat a varovat před ním. Na druhou stranu, pokud vám produkt nezabere tak, jak byste očekávali, můžete si jít stěžovat tak nanejvýš - svému výživovému poradci, který vám nejspíš nabídne jiný preparát z téže rodiny, nebo vás bude přesvědčovat, že chyba je na vaší straně (což možná bude i pravda - kdo má špatný životní styl, prášky mu nepomohou).

Závěr o Herbalifu:

Pro zdravé jedince není škodlivý, může mít i jisté kladné účinky, ale je po čertech předražený. Jeho koncová cena neodpovídá míře těchto kladných účinků. Na trhu je možné sehnat řadu podobných dietních a kosmetických přípravků s podobným efektem za lepší cenu.

Některé z nich jsou též distribuovány pod značkou Herbalife - v tom případě může jít buď o padělky, nebo prodej originálních produktů některými z odpadlíků z MLM systému, za ceny výhodnější než při respektování distribuční hierarchie (ušetřila se část marže pro další mezičlánky).

Velká cena přípravků Herbalife je dána způsobem jejich distribuce přes víceúrovňovou dealerskou síť, která k výrobní a prosté distribuční ceně přidává obrovskou marži pro jednotlivé úrovně dealerů.

Svým způsobem prodej prodkutů Herbalife připomíná "pyramidovou" strukturu a principy převzaté z nelegálních her typu "letadlo" (byť je třeba přiznat, že zde nejde o klasické a čisté "letadlo", založené jen na výběru peněz od nižších článků a jejich přesunu ke špičce pyramidy). Do jaké míry je však nabízený produkt (výživové doplňky a kosmetika) jen zástěrkou legalizující podvodné letadlo? Jde skutečně nejméně 70% prodeje produktu koncovým zákazníkům (jak to vyžaduje Koscotův test, používaný k odlišení nelegálních pyramidových her od legálního MLM), nebo si produkty prodávají distributoři převážně jen sami mezi sebou?

Aktualizace - leden 2013:

Firma Herbalife (spolu s firmou Amway) patří k nejdéle aktivním MLM podnikům vůbec a bývá označována za "klasiku" v MLM systému podnikání. Proto je od propagátorů a distributorů Herbalife často slyšet argument typu: "Podívejte se, firma byla založena v USA v roce 1980, dnes prodává své produkty prostřednictvím milionů distributorů ve více než 80 zemích - takže na jejím podnikání nemůže být nic špatného a nelegálního."

Bohužel, tato argumentace je zavádějící a založená na logickém klamu. Se stejnou logikou můžete tvrdit, že některý známý gauner a podovodník je vlastně poctivý - protože nebyl (zatím!) odsouzen. Ale on nebyl odsouzen jen díky tomu, že buď podvádí natolik "chytře", že se mu dosud nepodařilo nic prokázat; nebo protože vymáhání práva je na něj příliš pomalé. Přestože je na něj již obrácena pozornost vyšetřovatelů a soudců, jemu se daří úspěšně vyhýbat vyšetřování, soudnímu procesu a/nebo vynesení konečného rozsudku.

Každopádně,
distributoři se při své agitaci nezmiňují o soudech, které shledaly podnikání firmy Herbalife v rozporu s obchodním právem. Faktem ale je, že v poslední době se soudní procesy okolo Herbalifu podezřele množí. Zřejmě přituhuje...

Internetová encyklopedie Wikipedia se stručně zmiňuje ve článku věnovaném Herbalifu o prokázaných obviněních z provozování nelegálního pyramidového schematu.

Herbalife usvědčen z pyramidového podvodu v Belgii

Firma Herbalife (a její systém distribuce) byla v roce 2004 v Belgii označena organizací Test-Aankoop (organizace na ochranu spotřebitelů) za ilegální pyramidové schema a pohnána před soud. Po sedmi letech (v listopadu 2011) belgický soud shledal stížnost oprávněnou a vynesl rozsudek:

Shrnutí případu a rozsudku:

Nezisková organizace na ochranu spotřebitelů Test-Aankoop žalovala Herbalife, že jeho ochodní praktiky jsou v rozporu s aktem WMPC (Wet betreffende marktpraktijken en consumentenbescherming - Market Practices and Consumer Protection - belgické právo týkající se obchodních praktik a ochrany spotřebitele). Soud žalobu prokázal a odsoudil firmu Herbalife k úhradě soudního řízení a finanční náhradě budoucích škod vzniklých činností firmy (bohužel, velmi nízké).

Bylo prokázáno, že firma Herbalife neprovozuje přímý prodej (direct marketing).

Herbalife neposkytl soudu žádný důkaz, že má skutečné koncové zákazníky, kteří odebírají zboží od prodejců. Takzvaní "zákazníci" (ti, které Herbalife jako zákazníky prezentoval) byli ve skutečnosti prodejci. Ti odebírali produkty v hodnotě stovek dolarů pouze proto, aby získali provize za nábor dalších prodejců. Soud uznal, že teoreticky je sice možné prodávat Herbalife produkty koncovým zákazníkům a realizovat zisk na základě těchto prodejů - ale pouze zanedbatelný zlomek prodejců tak skutečně činí. Bylo dokázáno, že podle pravidel odměn v Herbalife lze náborem nových členů vydělávat více, než samotným prodejem produktu koncovým zákazníkům.

Soud odmítl tvrzení (používané i jinými MLM firmami), že prodejci Herbalife mohou být zároveň klasifikováni jako "koncoví zákazníci".

Soud odhalil, že Herbalife hraje nečistou hru na "schovávanou" se samospotřebou, naskladňováním inventáře distributory a manipuluje se slovíčky - Herbalife mění terminologii v závislosti na tom, zda podává výroční zprávy akcionářům a SECu (U.S. Securities and Exchange Commission - obdoba komise pro cenné papíry), nebo argumentuje u soudu, či shání "zákazníky". Obchodníci jsou v terminologii Herbalife někdy označování někdy jako "přímí prodejci" nebo "distributoři", zatímco jindy jsou nazýváni "zákazníky". Přitom je zřejmé, že jedna a tatáž osoba nemůže být v obou rolích (distributor a zákazník) současně. Distributor je jasně definován tím, že má podepsanou smlouvu, ve které se mu nabízejí odměny založené na jeho prodejích a náboru dalších prodejců.

Závěr - Herbalife provozuje nelegální pryramidové schema

Soud odmítl Herbalajfáckou maškarádu s takzvaným "přímým" prodejem i hru na schovávanou typu "najdi zákazníky". Soud jasně řekl, že Herbalife porušuje články 91, 4 and 99 aktu WMPC tím, že zakládá, řídí a podporuje pyramidové schema, ve kterém lidé zapojení do obchodu mají větší šanci vydělat nabíráním nových prodejců a "zákazníků", než prodejem nebo používáním nabízených produktů. Podle soudu jsou spotřebitelé-investoři odměňováni za nábor dalších spotřebitelů-investorů a odměny vedou k neudržitelnému a nepoctivému systému náboru nekonečného řetězce investorů. Soud nařídil ukončení tohoto porušování obchodního zákona a stanovil pokutu za každé další prokázané porušení.

Prodejní organizace Herbalife "Global Online Systems Inc." v Kanadě prohlášena vinnou

Tisková zpráva kanadského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (v angličtině)

V roce 2004 byla organizace Global Online Systems Inc. (GOLS) napojená na Herbalife shledána vinnou a odsouzena k zaplacení pokuty 150.000 dolarů.

Firma GOLS se provinila ve dvou oblastech:

GOLS vázal přiznání provize za nábor nových členů povinnými odběry produktu

GOLS porušila úmluvu o obchodní soutěži (Comeptition Act) svými klamavými provizemi - ty bylo možné získat za předpokladu, že účastník přivedl další účastníky a zároveň zakoupil specifické množství produktu (tento odběr produktu byl podmínkou pro přiznání provize z náboru nových členů). Tato praktika je typická pro pyramidové podvody a je označována jako "Pay to Play" tj. "Zaplať ať se můžeš účastnit".

Zavádějící tvrzení o "snadno vydělaných penězích"

Členové GOLS při náboru nových členů užívali přehnaná a lživá tvrzení o možných příjmech dosažitelných činností ve skupině GOLS.

Herbalife urovnal spor 6 miliony dolarů ve prospěch skupiny obětí organizace "The Newest Way to Health"

V roce 2002-04 ve Spojených státech proběhl spor mezi koncovými distributory Herbalife a organizací The Newest Way to Health. Nejde tedy o proces (a obvinění z pyramidového podvodu) se samotnou firmou Herbalife, ale s firmou s ní úzce spolupracující. Odškodnění obětem nakonec vyplatila samotná firma Herbalife, ve snaze zachovat si dobré jméno.

Pozadí fungování organizace The Newest Way to Health

The Newest Way to Health je jednou z tzv. motivačních organizací, založených na podporu podnikání v MLM - v tomto případě přímo firmy Herbalife.

Jde vlastně o byznys pro byznys - firma využívá fasády jiné známé firmy (Herbalife) a prodává jejím členům metodické a motivační materiály a školení. Tyto materiály mají údajně přispět k profesnímu růstu distributorů Herbalife, vylepšit a zefektivnit jejich podnikání a dovést je k úspěchu. Skutečná cena těchto materiálů je však sporná a s velkou pravděpodobností neodpovídá ceně, za jakou jsou tyto materiály stávajícím distributorům nabízeny.

Marketignové materiály a "nástroje" jsou nabízeny s osobní podporou vrcholných distributorů Herbalife, kteří se často sami jako školitelé a mentoři účastní školení a prezentací. Okolo distribuce těchto materiálů se buduje "pyramida druhé úrovně" - peníze jsou z řadových distributorů vysávány nejen jejich manipulací do odběrů obtížně prodejných produktů Herbalife - ale řadoví distributoři musí platit i za účast na těchto motivačních školeních a odběr metodických materiálů. Materiály si pak distibutoři za úplatu dál šíří mezi sebou... a navíc nebozí distibutoři jsou vedeni k "duplikování know how" získaného na těchto školeních... někdy ve vidině toho, že i oni jednou budou úspěšní a budou to oni, kdo bude ostatním kázat evangelium úspěchu v MLM. Kromě ztráty pěnez a času tady oběti dostávají i slušný výplach mozku (brainwashing), který je může poškodit a narušit jejich vazby i v osobním životě.

Závěr procesu

Podle soudu v Kalifornii vykazuje činnost osob zapojených do podnikání The Newest Way to Health (NWTH) znaky zločinného spolčení a pyramidového schematu. Oběti této organizace byly nekalým způsobem manipulovány a lákány k investici do prodeje produktů Herbalife a nástrojů NWTH, aniž by mohly dosáhnout slibovaných cílů. Reprezentanti NWTH podávali potenciálním obětem přehaná a daty nepodložená tvrzení o možném výdělku. Tak zvaná "podpora distribuce Herbalife" v podání NWTH vede k propagaci "nekonečného řetězce prodejců" - tedy pyramidového schematu.

V roce 2004 byl proces ukončen smírem - firma Herbalife vyplatila 8.700 distributorům odškodnění v celkové výši 6 milionů dolarů za prokázané škody, které distributoři vstupem do systému utrpěli. Zároveň firma Herbalife přislíbila některé změny ve své činnosti: výše postavení distributoři musí informovat své podřízené distributory, že nákup propagačních a motivačních materiálů není vyžadován (zisk z prodeje těchto materiálů jde ku prospěchu výše postaveným distributorům a "lídrům").

Vysoce postavení distributoři Herbalife obvinili v USA svoji mateřskou firmu z pyramidového podvodu

Článek v Los Angeles Business Journal (v angličtině)

V letech 2006-7 osm vysoce postavených distributorů (patřili k 1% těch nejúspěšnějších) přešlo z firmy Herbalife k jiné MLM firmě distribuující potravinové doplňky (Melaleuca: The Wellness Co). Všichni byli u Herbalife distributory více než 11 let a za dobu svého působení v Herbalife si vydělali od 200.000 do 2 milionů dolarů. Přesto Herbalife opustili - údajně proto, že nesouhlasili s praktikami firmy a byli frustrováni obchodním modelem vynucovaným firmou Herbalife.

Firma Herbalife v roce 2007 vedla s těmito bývalými distributory soudní při - obvinila je z toho, že do konkurenčního podniku přetáhli řadu dalších distributorů Herbalife a k tomuto "lanaření" zneužili informace, které získali během svého působení v Herbalife.

Z tohoto důvodu je možné následující spor vedený těmito distributory proti firmě Herbalife chápat jako akt msty či strategické bitvy "kdo z koho". Přesto se v pokračujícím soudním jednání v roce 2009 soudce Gary Feess přiklonil k názoru, že obchodní model firmy Herbalife zvýhodňuje a motivuje k šíření sítě "konzumentů" (což nutně nemusí být koncoví zákazníci), zatímco výplaty odměn nejsou příliš závislé na prodejích skutečným koncovým zákazníkům.

Bill Ackman nařkl Herbalife z provozování důmyslného pyramidového podvodu

V prosinci 2012 správce hedgeových fondů Bill Ackman nařkl Herbalife z provozování důmyslně maskovaného pyramidového podvodu.

Materiál pro 3 a půl hodiny trvající (skvělé!) prezentaci s 334 stánkami shromažďoval údajně celý rok. V prezentaci dokazuje, že firma Herbalife vydělává především na svých distributorech. Ackman tvrdí, že od roku 1980 odpadlo 1.9 milionu distributorů, kteří selhali ve své "skvělé příležitosti" k podnikání a utržili kolektivní ztrátu 3.8 miliard dolarů. Průměrná ztráta každého z nich je tedy 2000 dolarů. Odtud pocházejí výdělky firmy a distributorů na vrcholku pyramidy. Skutečně zajímavé a napínavé čtení - prezentace je nabitá informacemi, které jsou srozumitelné, logicky uspořádané a ke kterým by se člověk jinak obtížně propracovával.

Je však třeba podotknout, že Bill Ackman jako správce a ředitel investičního fondu Pershing Square Capital Management L.P. může mít vedlejší zájmy na snižování ceny akcií Herbalife (po zveřejnění Ackmanových informací akcie Herbalife krátkodobě skutečně výrazně oslabily, během následujícího půl roku ale opět posílily na předchozí úroveň - a dokonce ji překonaly). Bill Ackman samozřejmě prohlašuje, že v tomto případě je pro něj motivací čistě jen veřejný zájem a že chce vnést světlo do kauz kolem firmy Herbalife. Osobně je přesvědčen, že cena firmy Herbalife padne na nulu, a že Herbalife své podnikání ukončí z důvodu totálního selhání. Dále Ackman slibuje, že veškeré zisky, které mu z pádu firmy Herbalife eventuelně připadnou, věnuje na charitu.

Michael Johnson (výkonný ředitel Herbalife) tuto prezentaci odmítl jako vylhanou a publikovanou se zlým záměrem poškodit jeho firmu (pochopitelně). Argumenty uvedené v prezentaci jsou podle něj dílem zastartalé, zkreselné a nepřesné, více konkrétní ale nebyl. A samozřejmě slibuje, že jeho právníci již pracují na pádné odpovědi. Též hrozí tím, že dá podnět k prošetření motivů Ackmana a povolá na jeho fond přezkum U.S. SEC (U.S. Securities and Exchange Commission - komise pro cenné papíry a kontrolu podnikání na burze).

Zdá se, že se schyluje k ostře vedené bitvě. Uvidíme, jaké stanovisko k tomu zaujme FTC (Federal Trade Commission - obdoba našeho úřadu na ochranu hospodářské soutěže, hlavní regulátor trhu). Ackman přislíbil předat svá zjištění regulačním úřadům, tedy zřejmě i FTC. Má se však za to, že FTC za poslední roky byla infiltrována MLM lobisty a její zájem řešit kauzy podvodů vydávaných za MLM je v posledních deseti letech hodně nízký.

Aktualizace - únor 2013:

Herbalife předmětem probíhajícího šetření Americké federální obchodní komise - FTC

Není jasné, zda je to vlivem silného prohlášení Billa Ackmana, nebo z vlastní vůle FTC... ale každopádně se začíná něco dít. FTC se pustila do vyšetřování stížností, které byly proti Herbalife v poslední době vzneseny (stížností je 729 stran).

Více v článku v New Your Post (anglicky).

Výsledky šetření zatím nebyly zveřejněny.